Devon Colts Merit Table results and fixtures

DEVON COLTS MERIT TABLE RESULTS 

September 17, 2016 

NORTH-EAST

Crediton 25 Exmouth 20

Sidmouth 0 Barnstaple 7 (Away walkover)

Okehampton 33 Exeter Saracens 7

South Molton 5 Exeter Youth 34

SOUTH-WEST

Brixham 19 Stonehouse 5

Plymstock 0 Kingsbridge 7 (Away walkover)

Teignmouth 72 Newton Abbot 31 (Uncontested scrum on the request of Teignmouth - Regulation 4.13 Points award Teignmouth (1) Newton Abbot (5)  

Tavistock 27 Torquay 5

September 24, 2016 

NORTH-EAST 

Exmouth 7 Barnstaple 15 

Sidmouth 12 Okehampton 14 

Exeter Saracens 36 South Molton 29 

Cullompton 7 Topsham 0 (home walkover) 

SOUTH-WEST 

Plymouth Argaum 24 Brixham 17 

Stonehouse 12 Plymstock 14 

Kingsbridge 5 Teignmouth 33 

Ivybridge 50 Torquay 0 

 

Results - October 1, 2016

North-East Region

Barnstaple 14 Crediton 10
Topsham 10 Exeter 21
South Molton 19 Sidmouth 12
Okehampton 7  Exmouth 11
 

South-West Region

Plymstock 27 Plymouth Arguam 15 (Argaum awarded win as Plymstock elected uncontested scrums) 
Teignmouth v  Stonehouse (postponed until Nov 12 due to pitch availability)
Torquay 7 v Newton Abbot 36
Tavistock 5 v Ivybridge 43

Results  October 8, 2016

North-East Region

Crediton 22 Okehampton 15

Exmouth 7 South Molton 0 (home walkover)

Exeter Saracens 7 Topsham 0 (home walkover)

Exeter Youth v Cullompton (postponed unitl Nov 26 due to National Cup)
 

South-West Region

Plymouth Argaum 7 Teignmouth 0

Brixham 0 Tavistock 25

Kingsbridge 33 Torquay 8

Newton Abbot v Ivybridge (postponed unitl Nov 26 due to National Cup)

 

October 15, 2016 

North-East Region

Topsham 24 Sidmouth 7

Cullompton 57 Exeter Saracens 7

South Molton 17 Crediton 19

Okehampton 5 Barnstaple 17
 

South-West Region

Torquay 3 Stonehouse Sharks 0

Ivybridge 27 Kingsbridge 7

Tavistock 12 Newton Abbot 17

Plymstock Albion Oaks 29 Brixham 21

 

OCTOBER 22, 2016 RESULTS

North-East Region

Exmouth 12 Topsham 29

Sidmouth 17 Cullompton 41

Exeter Sars 0 Exeter 27

Barnstaple 43 South Molton 5

South-West Region

Plymouth Argaum 24 Torquay 5

Stonehouse 0 Ivybridge 24

Kingsbridge 38 Newton Abbot 10

Brixham 12 Teignmouth 50

Plymstock 12 Tavistock 5

 

OCTOBER 29, 2016 RESULTS

North-East Region

Cullompton 24 Exmouth 0

Exeter 19 Sidmouth 14

Topsham 20 Crediton 24

South Molton 26 Okehampton 27

South-West Region

Ivybridge 58 Plymouth Argaum 5

Newton Abbot 7 Stonehouse 0 (home walkover) 

Tavistock 12 Kingsbridge 31

Teignmouth 64 Plymstock Albion Oaks 0

NOVEMBER 5, 2016 RESULTS

North-East Region

Exmouth 8 Exeter 22 

Sidmouth 7 Exeter Saracens 0 

Crediton 29 Cullompton 14

Barnstaple 10 Topsham 27

South-West Region

Brixham 53 Torquay 8

Plymouth Argaum 7 Newton Abbot 36

Stonehouse 19 Kingsbridge 24

Teignmouth 26 Tavistock 15

NOVEMBER 12, 2016 RESULTS

North-East Region

Exeter Saracens 0 Exmouth 7 

Exeter Youth 26  Crediton 18

Cullompton 10 Barnstaple 20
 

South-West Region

Ivybridge 49 Brixham 5

Torquay 12 Plymstock 7

Tavistock 34 Stonehouse 0

NOVEMBER 19, 2016 RESULTS

North-East Region

Exmouth 24 Sidmouth 0

Crediton 29 Exeter Saracens 0

Barnstaple 15 Exeter Youth 5

Okehampton 21 Cullompton 7

South-West Region

Brixham 5 Newton Abbot 22

Plymouth Argaum 12 Stonehouse Sharks 11

Plymstock 0 Ivybridge 52

Teignmouth 29 Torquay 5 

NOVEMBER 26, 2016 RESULTS

North-East Region

Exeter Youth 41 Cullompton 8

South-West Region

Teignmouth 7 Stonehouse 0 (HWO)

Kingsbridge 5 Plymouth Argaum17

DEVON SECOND PHASE GROUPS

Devon Colts’ Cup

Barnstaple 
Crediton
Ivybridge 
Exeter 
Kingsbridge 
Newton Abbot

Devon Colts’ Shield

Cullompton 
Exmouth
Okehampton
Plymouth Argaum
Teignmouth 
Tavistock 
Topsham

Devon Colts’ Plate

Brixham 
Exeter Saracenss
Plymstock 
Sidmouth
South Molton 
Stonehouse Sharks
Torquay

Cup results Round One - 17 December 2016

Cup

Exeter Youth 19 Barnstaple 24

Crediton 17 Ivybridge 7

Newton Abbot 13 Kingsbridge 15

Shield

Plymouth Argaum 17 Topsham 31

Teignmouth 15 Exmouth 6

Tavistock 5 Okehampton 12

Plate

Exeter Saracens 15 Plymstock AO 25

Sidmouth v Torquay (postponed until April 8)

South Molton 17  Stonehouse 7

Cup results Round Two – 7 January

Cup

Kingsbridge 5 Exeter Youth 5

Ivybridge 12 Newton Abbot 0

Barnstaple 15 Crediton 11

Shield

Okehampton 5 Teignmouth 26

Cullompton 6 Topsham 0

Devon Plate

Stonehouse 35 Sidmouth 7

Torquay 10 Exeter Saracens 10

Plymstock AO 7 Brixham 36

CUP RESULTS ROUND THREE – JANUARY 14

CUP 

Ivybridge 31 Exeter Youth 8

Kingsbridge 5 Barnstaple 5

Crediton 12 Newton Abbot 15

SHIELD 

Teignmouth 36 Cullompton 17

Tavistock 15 Topsham 24

Okehampton 22 Exmouth 17

PLATE 

Sidmouth 5  Brixham 4

South Molton 21 Plymstock Albion Oaks 22

Stonehouse Sharks 22 Torquay 13

Cup Phase Results Round Four  - January 21, 2017

Cup 

Exeter Youth 19 Crediton 19

Barnstaple 19 Newton Abbot 10

Kingsbridge 17 Vs 19 Ivybridge 19

Shield 

Exmouth 7 Tavistock 0 (HWO)

Topsham 19 Teignmouth 20

Plate Cup 

Torquay 12 South Molton 13

Plymstock 7 Sidmouth 0 (HWO)

Brixham 53  Exeter Saracens 0

Cup phase results – January 28 

Cup 

Exeter Youth 27 Newton Abbot 10

Crediton 19 Kingsbridge 15

Ivybridge 23 Barnstaple 5
 

Shield 

Exmouth 22 Topsham 27

Okehampton 15 Cullompton 14

Plate 

South Molton 5 Exeter Saracens 5 (Abandoned after 45 minutes, to be replayed April 8) 

Stonehouse Sharks 31 Brixham 60

Torquay 22 Plymstock Albion Oaks 24

Cup Phase round 7 – February 11

CUP 

Exeter Youth 15 Kingsbridge 10

Newton Abbot 14 Ivybridge 29

Crediton 3 Barnstaple 17

SHIELD 

Cullompton 19 Exmouth 15

Teignmouth 24 Tavistock 14

PLATE

Torquay 7 Brixham 67

Exeter Saracens 0 Stonehouse 7 (AWO, game play but Exeter Saracen did not have enough numbers) 

Sidmouth 0 South Molton 7 (AWO)

Devon Colts' Merit Table Cup phase results - February 18, 2017

Cup

Exeter 10 Ivybridge 12 

Barnstaple v Kingsbridge (to be played April 1)

Newton Abbot 10 Crediton 35

Shield

Exmouth 21 Teignmouth 35

Okehampton 7 Tavistock 0 (HWO)

Plate

Plymstock Albion Oaks 44 Exeter Saracens 15 

Torquay 29 Sidmouth 41 (Sidmouth short of players so Torquay will get full points, but Sidmouth will get one point for playing and scoring four tries). 

Stonehouse Sharks 30 South Molton 22

Devon Colts' Merit Table Cup Phase results - February 25, 2017

Cup

Crediton 14 Exeter 24

Newton Abbot 8 Barnstaple 29

Ivybridge 36 Kingsbridge 11

Shield

Teignmouth 50 Okehampton 5

Topsham 31 Cullompton 5

Plate

Sidmouth 24 Stonehouse Sharks 5

Exeter Saracens 7 Torquay 0 (HWO)

Brixham 56 Plymstock 5

Colts Merit Tables Cup Phase results – March 4

Cup 

No Games

Shield

Cullompton 21 Teignmouth 36

Topsham 7 Tavistock 0 (HWO) 

Exmouth 7 Okehampton 0 (HWO) 

Plate

Brixham 57 Sidmouth 0

Plymstock 28 South Molton 10

Torquay 8 Stonehouse Sharks 13

Devon Colts' Merit Table cup phase results - March 11, 2017

Cup 

Newton Abbot 0 Exeter Youth 41

Kingsbridge 17 Crediton 12

Barnstaple 8 Ivybridge 0

Shield

Exeter Saracens 0 Brixham 7 (AWO)

South Molton 7 Torquay 0 (HWO) 

Sidmouth 19 Plymstock Albion Oaks 8

Plate

Tavistock 15 Exmouth 14

Teignmouth 24 Topsham 38

DEVON COLTS' MERIT TABLE CUP PHASE RESULTS - MARCH 18

Cup 

Barnstaple 17 Exeter Youth 5

Kingsbridge 7 Newton Abbot 0 (HWO) 

Shield 

Exmouth 5 Topsham 20

Cullompton 0 Okehampton 7 (AWO)

Plate 

Brixham 41 Stonehouse Sharks 7

Exeter Sars 12 South Molton 29

Plymstock Albion Oaks 48 Torquay Athletic 10 

The merit tables are nearly complete and the finalists of the cup, shield, plate are now know. The finals will take place at Sandy Park on Sunday, April 23, 2017.

The finals will be as followed:

Plate

Brixham v Plymstock Albion Oaks (kick-off 11am)

Shield

Teignmouth v Topsham (kick-off 1pm)

Cup

Ivybridge vs Barnstaple (kick-off 3pm)